Jan Paweł II - Patron Wadowic

Październik to miesiąc szczególny dla Wadowic i jego mieszkańców. Nasze myśli i wspomnienia często kierują się ku wielkiemu rodakowi Karolowi Wojtyle, którego wyniesienie na Stolicę Piotrową zapoczątkowało również nowy, wspaniały rozdział w historii miasta. Niewielka miejscowość, położona malowniczo nad rzeką Skawą zaistniała w świecie jako miejsce narodzin papieża Jana Pawła II. Dumni z tej spuścizny staramy się pielęgnować i kultywować pamięć o Wielkim Wadowiczaninie.

W tym roku po raz pierwszy obchodzimy Uroczystość Świętego Papieża Jana Pawła II - naszego Rodaka i Patrona miasta. Wadowicka Biblioteka Publiczna włączyła się w obchody tego pięknego dnia przygotowując Konferencję „Jan Paweł II - Patron Wadowic”, która odbyła się 21 października 2014 r. Cykl spotkań i wykładów, skierowany do mieszkańców Wadowic, był doskonałą okazją do zgłębienia wiedzy o Wielkim Papieżu i przypomnienia o bogatej spuściźnie, którą pozostawił.

W godzinach porannych pisarka Ewa Stadtmüller opowiedziała wierszem historię życia Jana Pawła II, wykorzystując swoją książeczkę „Z Wadowic do nieba”. Dodatkową atrakcją tych spotkań były konkursy tematyczne, podczas których dzieci mogły wykazać się wiedzą o Papieżu. Z przyjemnością trzeba stwierdzić, że niewiele było pytań, które zostały bez odpowiedzi.

Południowe spotkanie zgromadziło młodzież gimnazjalną, która z zainteresowaniem wzięła udział w wykładzie ks. Piotra Wieczorka. Trudny temat „Człowiek w filozofii Karola Wojtyły” został podany w przystępnej i atrakcyjnej formie. Prelegent ostrzegał młodych ludzi, że dzisiejszy skomercjalizowany świat próbuje reklamować płytkie wartości i kształtować egoistyczny model życia, skupiający się raczej na braniu, niż dawaniu. Mimo, że taka droga jest bardziej kusząca i atrakcyjna, prowadzi ona donikąd i nie jest zgodna z filozofią Karola Wojtyły.

Na ostatnim tego dnia spotkaniu gościliśmy Pawła Zuchniewicza, dziennikarza, autora książek poświęconych Janow Pawłowi II. Podczas swego wykładu „Święty wychowanek - wychowawca świętych” ukazał polskiego papieża jako wychowanka i  wychowawcę. Zaznaczył, że młody Karol Wojtyła był pod wpływem swojego taty. Przedstawił przykłady na to, jak młodzieńcze wzorce były obecne w nauczaniu Ojca Świętego. Jan Paweł II był wychowywany w taki sposób, że stał się człowiekiem odważnym i te słowa „Nie lękajcie się” przekazał całemu światu.

Wielkim zaszczytem dla organizatorów była obecność szkolnego kolegi i wieloletniego przyjaciela Jana Pawła II - Pana Eugeniusza Mroza, którego wspomnienia dodały spotkaniu dodatkowej wartości i rangi.

W spotkaniach uczestniczyło ponad 250 osób.

Konferencja „Jan Paweł II - Patron Wadowic”, została zorganizowana przez Wadowicką Bibliotekę Publiczną w ramach projektu realizowanego przez Gminę Wadowice „Rok Świętego - cykl przedsięwzięć religijno-kulturalnych w roku kanonizacji Jana Pawła II” współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 LEADER Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Wadoviana”.