„Karty historii odkryte na nowo”

W piątek 20 lutego o godzinie 17:00 w Wadowickiej Bibliotece Publicznej odbędzie się wyjątkowe spotkanie z trzema wadowickimi historykami:

• Andrzejem Nowakowskim - dr hab. nauk prawnych i nauk o kulturze fizycznej. Przez kilkadziesiąt lat zamieszkałym w Wadowicach. Obecnie prof. nadzwyczajnym na Uniwersytecie Rzeszowskim. Autorem około 250 prac naukowych z zakresu m.in. historii ustroju i prawa, teorii i organizacji kultury fizycznej oraz historii regionu.
  • Józefem Brynkusem - dr hab. nauk humanistycznych w zakresie historii. Aktualnie zatrudnionym na stanowisku adiunkta w Katedrze Edukacji Historycznej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Autorem blisko 70-ciu publikacji, poświęconych głównie historii oświaty w Polsce i w Małopolsce.
  • Konradem Meusem - dr nauk humanistycznych w zakresie historii. Adiunktem w Zakładzie Historii XIX w. Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Autorem około 30 opracowań, głównie dotyczących historii Galicji oraz monografii „Wadowice w latach 1772 - 1918. Studium społeczno - gospodarcze”.

Spotkaniu będzie towarzyszyć promocja książki „Zarys dziejów gminy Brzeźnica i Doliny Karpia” wydanej w 450. rocznicę włączenia Księstwa Zatorskiego do Polski. Oprócz zaproszonych prelegentów współautorami publikacji są również historycy z innych ośrodków akademickich, a mianowicie dr Krzysztof Koźbiał (Uniwersytet Jagielloński) oraz dr Grzegorz Wnętrzak (Uniwersytet Warszawski). Podczas spotkania historycy przedstawią kulisy powstawania książki i metody pozyskiwania materiałów źródłowych związanych z naszym regionem.

Piątkowa impreza skierowana jest nie tylko do pasjonatów historii i regionalistów ale także uczniów, studentów i wszystkich chętnych do ponownego odkrycia kart historii powiatu Wadowickiego. Serdecznie zapraszamy!