„Polska moja miłość”

Wadowicka Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z Janem Polkowskim - poetą, pisarzem, redaktorem i wydawcą w jednej osobie.

Polkowski ukończył liceum w Krakowie, a od 1972 roku studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Działał w krakowskim Studenckim Komitecie Solidarności (SKS), redagował „Sygnał”, był współzałożycielem niezależnego Wydawnictwa ABC oraz założycielem i redaktorem kwartalnika „ARKA”. Publikował m.in. w „Nowym Zapisie”, „Tygodniku Powszechnym”, londyńskim „Pulsie”.

Jest autorem tomów wierszy „To nie jest poezja”, „Oddychaj głęboko”, „Ogień”, „Drzewa”, „Elegie z Tymowskich Gór”. Twórczość Polkowskiego została doceniona i uhonorowana wieloma nagrodami m.in. Fundacji im. Kościelskich (1983), Nagrody im. Sępa-Szarzyńskiego (1985) oraz Nagrody im. Barbary Sadowskiej (1987). Polkowski był czołowym poetą lat 80. W kolejnym dziesięcioleciu wybrał jednak rolę milczącego świadka i przestał publikować, by powrócić dopiero w 2009 roku tomikiem „Cantus”, za który zresztą otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Kijowskiego.

Po powrocie na literacką scenę Polkowski związał się z tygodnikiem „W Sieci” oraz zadebiutował w roli prozaika powieścią „Ślady krwi”. Książka zebrała wiele pozytywnych recenzji zarówno wśród zwykłych obywateli, jak też krytyków literackich. Przyznano jej również nagrodę IDENTITAS za próbę stworzenia wielkiej panoramy skomplikowanych polskich losów oraz pokaz maestrii w operowaniu językiem polskim.

Po sukcesie pierwszej powieści Polkowski otrzymał kolejne wyjątkowe wyróżnienie Złoty Laur Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Na rynku ukazała się też kolejna ciekawa publikacja autorstwa Polkowskiego „Polska moja miłość”, która będzie przewodnim tematem piątkowego spotkania. Na książkę składają się felietony opublikowane w tygodniku „W Sieci” od jesieni 2013 do lata 2014. Wyjątek stanowią dwa wystąpienia na jubileuszach Ryszarda Legutki i Bronisława Wildsteina oraz artykuł pt. „Niema Polska” opublikowany w „Rzeczpospolitej”. Zebrane felietony poruszają szereg ważnych spraw dla narodu polskiego m.in. opowiadają o polskiej śpiączce, bajkach o końcu historii, chorobach i pięknie języka, poszukiwaniu tożsamości oraz złowrogim cieniu potężnych sąsiadów. A wszystko to przekazane jak zwykle w bardzo oryginalnym stylu.

Wszystkich zainteresowanych twórczością Jana Polkowskiego zapraszamy do Wadowickiej Biblioteki Publicznej w najbliższy piątek 13 marca, o godz. 17:00.