Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski w Wadowickiej Bibliotece Publicznej.

4 września 2015 roku w Wadowickiej Bibliotece Publicznej będzie gościł ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Postać to wyjątkowa w polskiej przestrzeni publicznej, a i wśród duchownych. Ksiądz Isakowicz jest katolickim duchownym obrządku ormiańskiego. Obrządek ten wyróżnia charakterystyczny „pocałunek pokoju” podczas Mszy Św., znacznie dłuższej od Eucharystii w obrządku rzymsko-katolickim, wielka rola śpiewu liturgicznego, ustawienie kapłana tyłem do wiernych. Inna jest też struktura Mszy Św. i Sakramentów. Kościół katolicki obrządku ormiańskiego jest podporządkowany bezpośrednio Stolicy Apostolskiej, co bez wątpienia miało i ma znaczenie dla losów samego Księdza Isakowicza-Zaleskiego, zwłaszcza po jego działalności, ostatnio dość zmarginalizowanej, związanej z procesem lustracji.

Ksiądz Isakowicz-Zaleski, jak sam podkreśla w wielu swoich publicznych wypowiedziach czuje się przede wszystkim duszpasterzem polskich Ormian. Jest proboszczem terytorialnej parafii ormiańsko katolickiej południowej z siedzibą w Gliwicach. Jednak powszechnie zna się go z dość jednoznacznego stosunku do lustracji, czyli ujawnienia osób, które współpracowały z polskim komunistycznym aparatem represji (ubecją, a później esbecją i woskowymi służbami specjalnymi). Ksiądz od początku postulował ujawnienie wszystkich tajnych współpracowników komunistycznego aparatu represji, także wśród duchownych. Wydał książkę na ten temat: Księża wobec bezpieki na przykładzie Archidiecezji Krakowskiej, która jak pokazują moje - także dotąd powierzchowne jeszcze badania, jest tylko przysłowiowym wierzchołkiem góry lodowej w zakresie ujawnienia duchownych uwikłanych we współpracę z komunistycznym aparatem represji.

Ksiądz Isakowicz-Zaleski nie zmienił swojego stosunku do lustracji, niemniej jednak obecnie poświęca się bardziej innej działalności, przede wszystkim charytatywnej. Prowadzi Fundację im. Św. Brata Alberta, która ma ponad 30 oddziałów w całej Polsce. Działalność na rzecz osób niepełnosprawnych rozpoczął jeszcze w czasach komunizmu, dziś kontynuuje ją efektywnie współpracując z Anną Dymną.

Kolejną sprawą, której Ksiądz Isakowicz-Zaleski się poświęca jest sprawa upowszechnienia prawdy o zbrodniach dokonanych na Ormianach i Polakach w okresie 1915-1947 roku. I głównie tej problematyce będzie poświęcone spotkanie z Nim 4 września w Wadowickiej Bibliotece Publicznej. Podczas spotkania Ksiądz będzie też podpisywał swoje publikacje, gdyż wraz z nim do Wadowic przyjadą przedstawiciele wydawnictwa, w którym Ksiądz wydaje swoje książki.

Serdecznie zapraszamy na to spotkanie.