Wadowicka Biblioteka Publiczna - na start!

W październiku, kiedy to uczniowie, nauczyciele i rodzice wdrożeni w nowy rok szkolny poddają się biegowi tygodni nauki, bibliotekarze rozpoczynają szeroko zakrojone akcje czytelnicze, mające edukować, bawić, a przede wszystkim przyciągać do bibliotek rzesze czytelników. Wadowicka Biblioteka Publiczna, która nie ustaje w organizowaniu spotkań dla ludzi w rożnym wieku (jak choćby wieczory autorskie dla dorosłych, młodzieży i najmłodszych, warsztaty dla dzieci i rodzin, spotkania z biblioteką dla przedszkolaków i uczniów), wychodzi z propozycją do konkretnych grup, kontynuując zapoczątkowane przed laty cykle spotkań tematycznych.

W tym roku już po raz kolejny do współpracy zaproszone zostały klasy trzecie wadowickich szkół podstawowych. Akademia Małego Wadowiczanina to projekt, dzięki któremu uczniowie mogą lepiej poznać swoją Małą Ojczyznę - usłyszeć o jej historii, posłuchać opowieści ludzi, którzy mają wiele do powiedzenia na temat Wadowic i okolic, zadać pytania osobom pełniącym ważną rolę w tutejszym społeczeństwie.

Tegoroczną edycję Akademii Małego Wadowiczanina zapoczątkowało spotkanie z przedstawicielami Fundacji Szlaki Papieskie: prezes Urszulą Własiuk - autorką przewodników „Szlaki Papieskie” i Jerzym Riegerem - członkiem „Środowiska”, które wędrowało z ks. Karolem Wojtyłą. Fundacja Szlaki Papieskie, upamiętnia miejsca, przez które Karol Wojtyła wędrował - najpierw jako ksiądz, potem biskup i kardynał, oraz które odwiedzał jako papież. Nie są to osobno wydzielone trasy, ale prowadzą one istniejącymi szlakami górskimi PTTK, są specjalnie oznaczone i opatrzone tablicami informacyjnymi. Doskonałym mówcą okazał się pan Jerzy Riegier, który podzielił się osobistymi wspomnieniami, opowiedział o wyprawach z przyszłym papieżem. Starał się podzielić z dziećmi unikalnymi wrażeniami i przybliżyć im atmosferę tamtych wycieczek. Interesującym elementem spotkania była możliwość zapoznania się z osobistymi zdjęciami upamiętniającymi podróżowanie z ks. Wojtyłą.

Kolejna propozycja zajęć, które Wadowicka Biblioteka Publiczna organizuje dla swych czytelników, to Akademia Przedszkolaka. Jak sama nazwa wskazuje są to spotkania skierowane dla grup przedszkolnych, mających ochotę na dodatkową porcję wiedzy. W tym roku dzieci z najstarszych grup będą uczestniczyć w cyklu zatytułowanym „Mój mały świat”. Pierwszy temat, zaproponowany w październiku, dotyczy książki, czytelnictwa i biblioteki. Każde zajęcia prowadzone są przez doświadczonych pracowników WBP, którzy dokładają wszelkich starań, by były one pełne zabaw edukacyjnych i elementów zdrowej rywalizacji, a także by zachęcały do własnych czytelniczych poszukiwań.