Gmina Wadowice zaprasza
mieszkańców na szkolenia

W jaki sposób korzystać z bankowości elektronicznej? Jak zapisać się przez internet do lekarza? Co zrobić, by zadbać o prywatność naszą i bliskich w sieci? Co napisać w CV, by dostać dobrą pracę? Odpowiedzi na te, a także szereg innych pytań, poznają mieszkańcy Gminy Wadowice, którzy wezmą udział w bezpłatnych szkoleniach. Ich organizatorem jest Wadowicka Biblioteka Publiczna.

Każda osoba może skorzystać z takich szkoleń, których najbardziej potrzebuje. Obecnie do wyboru jest blisko 20 tematów w następujących obszarach:

• praca i rozwój zawodowy (jak napisać CV i list motywacyjny, co można zyskać, zakładając profil na portalach LinkedIn czy Goldenline);
  • relacje z bliskimi (jak założyć konto na Facebooku, w jaki sposób sprawdzać oceny dziecka w dzienniku elektronicznym, jak zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz rodziny w sieci);
  • edukacja (jak wspólnie z innymi zaplanować działania czy stworzyć prezentację, używając konta Google);
  • odpoczynek i hobby (jak znaleĽć ciekawy koncert czy wystawę w swojej okolicy, jak kupować w sieci bilety na spektakle, w jaki sposób legalnie oglądać filmy);
  • zdrowie (jak zapisać się przez internet do lekarza, jak sprawdzić swoje miejsce w kolejce do sanatorium, gdzie w sieci dowiedzieć się więcej o lekach);
  • finanse (jak przez internet sprawdzić stan konta, zrobić przelew czy założyć lokatę, w jaki sposób płacić kartą, jak oszczędzać i kontrolować domowy budżet);
  • religia i potrzeby duchowe (jak kontaktować się ze swoją parafią z pomocą internetu, jak korzystać ze stron informacyjnych cmentarzy, jak nawiązać kontakt z grupami zainteresowanymi pielgrzymowaniem);
  • sprawy codzienne (w jaki sposób rozliczyć PIT przez internet, do czego wykorzystywać na co dzień dysk Google, jak wysłać list lub paczkę bez odwiedzania poczty);
  • zaangażowanie obywatelskie (skąd czerpać informacje o swojej miejscowości, jak sprawdzić, co robią posłowie i posłanki wybrani z danego okręgu, w jaki sposób włączyć się w działania organizacji pozarządowych).

Szkolenia są przeznaczone dla osób powyżej 18. roku życia. Polecamy je szczególnie tym ludziom, którzy planują zmianę pracy, chcieliby nauczyć się czegoś nowego lub mają kłopoty z domowymi finansami i dzięki internetowi mogliby poprawić swoją sytuację. Kursy skierowane są również do osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, a także do tych, którzy dotychczas nie korzystali z sieci (dla tych osób przeznaczone jest dodatkowe szkolenie „Pierwsze kroki z komputerem”).

Szkolenia są bezpłatne. Odbywają się w ramach projektu „e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Gmina Wadowice dołączyła do tej inicjatywy jako jedna ze 101 gmin z całej Polski.

Realizację szkoleń koordynuje e-Mocarz Łukasz Brańka, z którym można kontaktować się telefonicznie 500 780 890 lub drogą mailową branka.lukas@gmail.com. Tematyka szkoleń oraz wszelkie inne kwestie dotyczące realizacji projektu zostaną szczegółowo omówione na spotkaniach poprzedzających kursy komputerowe.

Kolejnym krokiem będzie ustalenie terminów szkoleń (będą zależne m.in. od tego, w jakim tempie będą zbierać się grupy szkoleniowe). Poprowadzą je Izabella Ferenc i Bartłomiej Ferenc - trenerzy, którzy mają już za sobą intensywne przygotowanie do tego zadania, dzięki warsztatom w ramach projektu „e-Mocni”.

Szkolenia będą odbywać się w różnych instytucjach na terenie Gminy Wadowice m.in. w Wadowickim Centrum Kultury, Zespole Szkół Publicznych nr 1 przy ul. Słowackiego, Zespole Szkół Publicznych nr 3 przy ul. Sienkiewicza, w Szkole Podstawowej nr 1 na os. Pod Skarpą oraz w szkołach na terenie naszej gminy - w Zespole Szkół nr 2 w Choczni, Kleczy Dolnej, Wysokiej oraz w Ponikwi.

W ramach „e-Mocnych” Gmina Wadowice otrzymała laptop z oprogramowaniem, tablet oraz trzy trackballe, umożliwiające osobom niepełnosprawnym udział w kursach komputerowych. Wartość otrzymanego sprzętu to prawie 6000 zł.

Informacje na temat szkoleń i projektu „E-mocni” będzie można śledzić na następujących stronach internetowych:

Projekt „e-Mocni” jest realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Za jego wdrożenie odpowiada partnerstwo w składzie: Fundacja Aktywizacja (partner wiodący), Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki oraz Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego.