Idea Dyskusyjnych Klubów Książki

Dyskusyjne Kluby Książkowe (DKK) - to lokalne kluby czytelnicze działające przy bibliotekach, szkołach czy instytucjach kultury. Ich celem jest aktywizacja czytelników, polegająca na wspólnym czytaniu wybranych książek, recenzowaniu ich oraz otwartej rozmowie o nich. Program ten jest współrealizowany przez British Council, który z powodzeniem realizuje podobny program w swoich bibliotekach.

Ideą DKK jest z jednej strony stworzenie możliwości rozmowy o książkach i pogłębiania wiedzy o nich, dla tych, którzy są stałymi czytelnikami, a z drugiej zachęcenie do czytania książek, ze względu na poruszane w nich tematy.

Każdy uczestnik Klubu otrzymuje egzemplarz książki do przeczytania. Po dyskusji omówione egzemplarze wracają do organizatora, po czym następuje wymiana książek z innymi Klubami w Polsce. Uczestnictwo w klubie jest bezpłatne, a organizatorzy zapewniają ciekawą lekturę i miłą atmosferę.

Dyskusyjnymi Klubami Książki na terenie województwa małopolskiego opiekuje się koordynator wojewódzki DKK pani Elżbieta Skrzydlewska, która udziela wskazówek merytorycznych, zaopatruje biblioteki w książki przeznaczone do czytania i omawiania w ramach Klubu a także inicjuje i organizuje spotkania autorskie z pisarzami oraz konkursy dla Klubowiczów.

Spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki:

• są dla osób, które lubią czytać i rozmawiać o książkach,
  • dają szansę zapoznania się z nowymi autorami i gatunkami literackimi,
  • są okazją do podzielenia się swoimi wrażeniami z przeczytanej lektury,
  • nie zobowiązują do prowadzenia poważnych dyskusji literackich ani znajomości lektury,
  • są doskonałym sposobem na poznanie nowych ludzi
  • optymalna wielkość jednej grupy to 2-12 osób,
  • umożliwiają przy filiżance kawy lub herbaty miłe spędzenie wolnego czasu,
  • mogą być nieformalne prowadzone przez moderatora albo przez samych członków Klubu,
  • nie mają ściśle ustalonej formy i oraz określonego wieku uczestników.

Zasady Dyskusji:

• szanujemy opinie innych,
  • nie oceniamy gustów czytelniczych członków grupy,
  • nie wszystkie lektury przypadną nam do gustu, ale mimo to spróbujemy je przeczytać,
  • przychodzimy na spotkanie nawet, jeśli nie udało się nam dokończyć lektury,
  • każdy członek grupy jest w niej mile widziany, bez względu na to w jakim tempie czyta bądź też ile swojego czasu może spędzać z grupą,
  • jesteśmy otwarci na nowych autorów i nowe książki,
  • jeśli na temat przeczytanych wspólnie lektur chcemy wypowiedzieć się na szerszym forum, zachęcamy do zamieszczania recenzji pisemnych
  • przede wszystkim mamy się dobrze bawić!